Ayak Kokusu Giderici Ürün Görseli

Ayak Kokusu Giderici

Cildin mantar enfeksiyonları çok yaygındır ve atlet ayağı, jock kaşıntısı, mantar önleyicileri ve maya enfeksiyonları içerir.

Atlet ayağı

Atina’nın ayağı, aynı zamanda tinea pedis olarak adlandırılır ve ayağın mantar enfeksiyonudur . Soyma, kızarıklık, kaşıntı, yanma ve bazen kabarcıklar oluşabilir.

Atlet ayağı çok yaygın bir enfeksiyondur. Mantar tür ayakkabı, çorap gibi sıcak ve nemli ortamlarda kolaylıkla ürer yüzme havuzları, soyunma odaları ve kamu duş katlar. Yaz aylarında ve ılık, nemli iklimlerde en yaygındır. Sıkı ayakkabı giyen ve topluluk banyoları ve havuzları kullananlarda daha sık görülür.

Atlet Ayak Nedir?

Sporcunun ayağı, saç, ayak tırnakları ve dış cilt katlarının ölü dokularında yaşayan mikroskobik bir mantardan kaynaklanır. Atlet ayaklarına neden olabilecek en az dört çeşit mantar vardır. Bu mantarların en yaygın olduğu trikofitron rubrum’dur.

Atlet Ayaklarının Belirtileri Nelerdir?

Atlet ayaklarının belirtileri ve belirtileri kişiden kişiye değişir. Bununla birlikte, ortak belirtiler şunları içerir:

 • Ayakların soyulması, kırılması ve küçültülmesi
 • Kızarıklık, kabarcıklar veya cildin yumuşaması ve parçalanması
 • Kaşıntı, yanma veya her ikisi

Atlet Ayak Tipleri

 • İnterdigital: Ayak parmak izi enfeksiyonu olarak da adlandırılan bu sporcu ayağının en yaygın türüdür. Genellikle en küçük iki parmak arasında görülür. Bu sporcu ayağı şekli kaşıntı, yanma ve kireçlenme oluşturabilir ve enfeksiyon ayak tabanına yayılabilir.
 • Moccasin: Atlet ayağının moccasin tipi bir enfeksiyon hafif bir tahriş, kuruluk, kaşıntı veya pullu cilt ile başlayabilir. Geliştikçe deride kalınlaşma ve çatlama olabilir. Bu enfeksiyon, ayağın tüm tabanını içerebilir ve ayağın kenarlarına kadar uzanabilir.
 • Vesicular: Bu sporcu ayağının en az bilinen türüdür. Durum genellikle cilt altında sıvı dolu kabarcıklar ani bir salgın ile başlar. Çoğu zaman, kabarcıklar ayağın alt kısmında gelişir. Bununla birlikte, ayak parmakları arasında, topukta veya ayağın üstünde de görülebilirler.

Sporcunun Ayağı Nasıl Teşhis Edilir?

Bütün kaşıntılı, pullu ayaklar sporcunun ayağına sahip değildir. Enfeksiyonu teşhis etmenin en iyi yolu, doktorunuzun deriyi sıyırmasına ve mantar bulguları için terazileri mikroskopta incelemenize olanak tanır.

Sporcunun Ayağı Nasıl Tedavi Edilir?

Çoğu durumda , sporcunun ayağı topikal antifungal ilaçla (doğrudan deri üzerine yerleştirilen bir ilaç) tedavi edilir. Ağır vakalarda ağızdan ilaçlar (aldığı olanlar gerektirebilir ağız). Mantar nemli ortamlarda geliştiği için ayakların temiz ve kuru tutulması gerekir.

Atlet Ayak Nasıl Önlenir?

Sporcuların ayaklarını önlemek için atılan adımlar arasında halka açık duş alanlarında duş sandalet takma, ayakların nefes almasını sağlayan ayakkabılar giyme ve ayakların sabun ve su ile günlük olarak yıkanması sayılabilir. Ayakları iyice kurutmak ve kaliteli bir ayak tozu kullanmak da sporcunun ayağını önlemeye yardımcı olabilir.

Jock Kaşıntı

Tinea cruris olarak da adlandırılan Jock kaşıntısı, tinea adı verilen mantar türünden kaynaklanan yaygın bir deri enfeksiyonudur. Mantar vücudun ılık, nemli bölgelerinde gelişir ve sonuç olarak enfeksiyon cinsel organları, iç uylukları ve kalçayı etkileyebilir. Enfeksiyonlar yaz aylarında veya sıcak, nemli iklimlerde daha sık görülür.

Jock kaşıntı genellikle halka şeklinde kırmızı, kaşıntılı döküntü gibi görünüyor.

Jock Kaşıntısı Bulaşıcı mı?

Jock kaşıntı sadece hafif bulaşıcıdır. Durum kişiden kişiye doğrudan temas yoluyla veya mantar taşıyan nesnelerden dolaylı olarak yayılabilir.

Jock Kaşıntı Belirtileri Nelerdir?

Oyun içi kaşıntı belirtileri şunları içerir:

 • Kasık veya uylukta kaşıntı, sürtünme veya yanma
 • Yuvarlak, kırmızı, yükseltilmiş kıvrımlı yükseltilmiş kenarlar
 • Kasık veya uylukta kızarıklık
 • Flaklaşma, soyma veya çatlama derisi

Jock Kaşıntı Nasıl Teşhis Edildi?

Çoğu durumda, jock kaşıntısı döküntüsün görünümü ve yerine göre teşhis edilebilir. Durumun jock kaşıntı olduğundan emin değilseniz, doktorunuza danışın. Doktor belirtileriniz ve tıbbi geçmişiniz hakkında soru soracak ve fizik muayene yapacaktır . Cilt ölçeklerinin mikroskobik bir incelemesi tanıyı teyit edebilir.

Jock Kaşıntı Nasıl Tedavi Edilir?

Çoğu vakada jock kaşıntısı tedavisinde, etkilenen bölgenin temiz ve kuru tutulması ve topikal antifungal ilaçlar uygulanır. Jock kaşıntısı genellikle tezgah üstü antifungal kremlere ve spreylere tepki verir. Bununla birlikte, bazen reçeteli antifungal kremler gereklidir. Oyun kaşıntılarının tedavisi sırasında şunlara dikkat edin:

 • Etkilenen alanı temiz havluyla yıkayıp kurulayın.
 • Antifungal krem, toz veya spreyi yönergeler doğrultusunda uygulayın.
 • Giysilerini değiştir – özellikle iç çamaşırı – her gün

Ayak Kokusu Giderici

Kaşıntı, yanma, sokma, soyma, çatlama ve kabarma yapabilir. Ayak mantarı brüt. Ama her yerde – Uzay İstasyonu’ndaki spor salonunda bile. Ne olduğunu ve nasıl önleneceğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Ayaklı Mantar Nedir?

Cildinize, saçınıza ve tırnaklarınıza ölü hücrelerde yaşayan kalıp benzeri mikropların neden olduğu bir cilt enfeksiyonudur. Ayakların üzerinde 80’den fazla mantar türü vardır. Bu, vücudun diğer kısımlarında, hatta avucunuzda olduğundan daha fazladır. Ancak bu mantarların bazıları kötü bir rap alabilirken rahatlayabilirsiniz. Çoğu zararlı değildir.

Atlet ayağı, ayak mantarının en yaygın türüdür. İnsanların% 25’ine kadar bir kısmı bu kaşıntılı, hatta ağrılı bir enfeksiyon alacaktır. Genellikle ayak parmakları arasında büyür, ancak tabanlara ve ayak tırnaklarına yayılabilir. Ayağınızı çizerseniz ve koltuk altlarınız ya da kasıklarınız gibi vücudunuzun diğer bölümlerine dokunursanız, orada da yayılabilir.

Funguslar Nerede Başlar?

Karanlık, ılık, nemli yerlerde, ayakkabılarınız gibi. Bu yüzden ayaklarınızı seviyorlar. Her ayağın 250.000’den fazla ter bezi vardır. Ayak mantarının yayılmasını durdurmak için, ıslandıktan sonra ayaklarınızı kurulayın. Onları tekrar giymeden önce ayakkabılarınızın havasını alın.

Nasıl Yayılıyorlar?

Mantarlar cildinizdeki küçük çatlaklar vasıtasıyla vücudunuza girerler. Onları yakalayan birine dokunarak onları yakalayabilirsiniz. Çıplak ayaklarınız onlarla temasa girdiyse mantarları da yakalayabilirsiniz. Bir soyunma odasında veya halka açık havuzda olduğu gibi sıcak, nemli yerlerde çıplak ayakla yürüdüğünüzde bu olabilir.

Bulaşıcı Nedir?

Düşündüğün kadar değil. Ayak mantar ıslak yerleri sever, ancak ayaklarımızın iyice yıkanmasına veya kurutulmasına gerek kalmadan yakalamak için daha iyi bir şansınız olabilir veya çoraplarınızı sık sık değiştirmeyin.

Evimdeki birinden alabilir miyim?

Evet. Ayak mantarı yaprak, havlu veya ortak nesneler üzerinde oyalar yapabilir. Havluları paylaşmayın ve yüzeyleri temiz tutmayın. Ayaklarınızı her gün en az bir kez sabun ve su ile yıkayın ve kuru tutun.

Nerede Yalınayak yürüyebilir miyim?

Çıplak ayaklarınızı evde saklayın. Her zaman halka açık yerlerde ayakkabı giyin. Orada ne tür mikropların ya da mantarların gizlendiğini asla bilemezsiniz. Halka açık bir havuz veya duş kullanıyorsanız, sandalet veya duş ayakkabı giyin.

Ayak Kokusu Giderici

Ayakta kabarcıklar

Bir blister, vücudun bir bölgesinde oluşan küçük bir sıvı cebi. Bu baloncukların büyüklüğü değişebilir ve farklı nedenlerle ortaya çıkabilir. Deri yanması, mantar veya bakteri bulaşması, böcek ısırığı veya travma sonrası gelişebilir. Konumuna bağlı olarak, bir blister normal, günlük görevleri engelleyebilir. Örneğin, ayağınızı bir blister varsa, uzun süre ayakta dururken, yürümekte ya da yürüyorsa zorluk çekebilirsiniz.

Kabarcıklar genellikle ayak üzerinde oluşur. Neyse ki, birkaç evde bakım yapılması rahatsızlığı giderebilir ve tekrarlanan blister riskini azaltabilir.

Ayaklarda kabarcıkların nedenleri

Ayakta blister varsa, sürtünme suçlu olabilir. Yürüyüş veya ayakta durmak günde birkaç saat topuk, ayak taban ve ayak parmaklarına baskı yapar. Gün boyunca ayağınızı uzadıkça, ayak kabarcıkları riski o kadar yüksek olur.

Elbette, uzun süre yürür ya da duran herkes kabarcıklar geliştirmez. Birçok durumda, bu sıvı dolu baloncuklar, yeteri kadar takılı olmayan ayakkabılardan kaynaklanır. Çok sıkı veya gevşek uyan ayakkabılar cilde sürtünebilir. Bu, sürtünmeye neden olur ve bunun sonucu olarak sıvı cildin üst tabakasının altında birikir.

Aşırı nem veya terleme de bu cilt kabarcıklarını tetikleyebilir. Sporcuların, özellikle koşucuların arasındaki sıcak mevsimlerde bu yaygın bir durumdur. Ter, gözenekleri ayağına tıkadığında küçük kabarcıkları oluşur.

Ayak kabarcıklarının yanı sıra güneş yanığı oluşabilir. Ayakta kabarcıkların olası diğer nedenleri şunlardır:

 • donma
 • alerjik reaksiyon
 • kimyasal maruz kalma (kozmetik veya deterjanlar)
 • mantar enfeksiyonları
 • Suçiçeği
 • bakteriyel enfeksiyon
 • uçuk
 • dishidrotik egzama
Ayakta kabarcıkların teşhisi

Sürtünmeden kaynaklanan bir ayak kılıfı, ev tedavileri ile birkaç gün içerisinde giderilir.

Ne yazık ki, bazı kabarcıklar ev tedavilerine yanıt vermiyor veya zamanla kötüye gitmektedir. Bir kabarcık şiddetli ağrıya neden oluyorsa veya yürümeyi engelliyorsa doktora gidin. Ateş, mide bulantısı veya titreme varsa, bir doktor da görmelisiniz. Bu bir enfeksiyonun belirtisi olabilir.

Doktorunuz blisteri steril bir iğne kullanarak boşaltabilir. Bir enfeksiyondan şüphelenirlerse, nedenini belirlemek için sıvının bir örneğini inceleyebilirler.

Ayakta kabarcıklar için ev tedavileri

Bir blister alıp patlamaya cesaret edebilirsin. Ancak bir blisteri sağlam bırakmalısınız çünkü açık blister enfekte olabilir. Blisterinizi yapışkan bandajla örtmek, blisterinizin iyileşmesi sırasında korunmasına yardımcı olabilir.

Yalnız bir blister bırakırsanız, sonunda sertleşebilir ve kaybolabilir. Bu gerçekleşene kadar kabarcık büyüklüğüne bağlı olarak rahatsız edici olabilir. Bir blister patlamamalı iken, blisterin güvenli bir şekilde boşaltılması rahatlamayı sağlayabilir. İşte bir blisterin evde düzgün şekilde boşaltılması için gereken adımlar:

 1. Ellerinizi ılık su ve antibakteriyel sabunla yıkayın.
 2. Pamuklu bir bez kullanarak, bir iğneyi sürtme alkolüyle dezenfekte edin.
 3. Blisteri antiseptik ile temizleyin.
 4. İğneyi alın ve blisterde küçük bir delik açın.
 5. Sıvının blisterden tamamen boşaltılmasına izin verin.
 6. Kabarcıklara antibakteriyel merhem veya krem ​​uygulayın.
 7. Blisteri bir bandaj veya gazlı bezle örtün.
 8. Her gün antibakteriyel merhemi temizleyin ve tekrar uygulayın. Blisteri iyileşene kadar kapalı tutun.
Ayakta bir blisteri nasıl önleyebilirim

Ayaklarınızdaki kabarcıkları önlemek, altındaki nedene hitap etmeyi içerir. Sürtünmeden dolayı kabarcık geliştirirseniz, uygun ayakkabı takmanız ilk savunma hattıdır. Ayaklarınız ayakkabınızın belirli bir alanı boyunca ovuşursa, bir iç taban giyerek ekstra dolgu sağlayabilir ve sürtünmeyi azaltabilirsiniz.

Eğer sporcuysanız, ayaklarınızı kuru tutun. Terlemeyi azaltmak için ayak tozu uygulayın veya atletler için tasarlanmış nemle fitilen çorap kullanın. Bu çoraplar daha hızlı kurur ve nemi azaltır.

Bir kozmetik ürün (toz, losyon, sabun) veya bir alerjen ayaklarında kabarcıklar tetikliyorsa, tahriş edici maddenin kullanılmaması yeni kabarcıkların oluşma olasılığını azaltır. Tıbbi bir durumun neden olduğu kabarcıklar için olası tedavileri doktorunuzla tartışın. Altta yatan bir problemi tedavi ederseniz, kabarcıklanma riskinizi azaltabilirsiniz.

Ayak Kokusu Giderici GÜNCEL BLOG YAZILARI

Ayak Kokusu Giderici SON MÜŞTERİ YORUMLARI