Ayak Kokusu Giderici Ürün Görseli

Ayağımda kabarmalar var ne yapmalıyım?

Ayakta kabarcıklar

Bir blister, vücudun bir bölgesinde oluşan küçük bir sıvı cebi. Bu baloncukların büyüklüğü değişebilir ve farklı nedenlerle ortaya çıkabilir. Deri yanması, mantar veya bakteri bulaşması, böcek ısırığı veya travma sonrası gelişebilir. Konumuna bağlı olarak, bir blister normal, günlük görevleri engelleyebilir. Örneğin, ayağınızı bir blister varsa, uzun süre ayakta dururken, yürümekte ya da yürüyorsa zorluk çekebilirsiniz.

Kabarcıklar genellikle ayak üzerinde oluşur. Neyse ki, birkaç evde bakım yapılması rahatsızlığı giderebilir ve tekrarlanan blister riskini azaltabilir.

Ayaklarda kabarcıkların nedenleri

Ayakta blister varsa, sürtünme suçlu olabilir. Yürüyüş veya ayakta durmak günde birkaç saat topuk, ayak taban ve ayak parmaklarına baskı yapar. Gün boyunca ayağınızı uzadıkça, ayak kabarcıkları riski o kadar yüksek olur.

Elbette, uzun süre yürür ya da duran herkes kabarcıklar geliştirmez. Birçok durumda, bu sıvı dolu baloncuklar, yeteri kadar takılı olmayan ayakkabılardan kaynaklanır. Çok sıkı veya gevşek uyan ayakkabılar cilde sürtünebilir. Bu, sürtünmeye neden olur ve bunun sonucu olarak sıvı cildin üst tabakasının altında birikir.

Aşırı nem veya terleme de bu cilt kabarcıklarını tetikleyebilir. Sporcuların, özellikle koşucuların arasındaki sıcak mevsimlerde bu yaygın bir durumdur. Ter, gözenekleri ayağına tıkadığında küçük kabarcıkları oluşur.

Ayak kabarcıklarının yanı sıra güneş yanığı oluşabilir. Ayakta kabarcıkların olası diğer nedenleri şunlardır:

 • donma
 • alerjik reaksiyon
 • kimyasal maruz kalma (kozmetik veya deterjanlar)
 • mantar enfeksiyonları
 • Suçiçeği
 • bakteriyel enfeksiyon
 • uçuk
 • dishidrotik egzama
Ayakta kabarcıkların teşhisi

Sürtünmeden kaynaklanan bir ayak kılıfı, ev tedavileri ile birkaç gün içerisinde giderilir.

Ne yazık ki, bazı kabarcıklar ev tedavilerine yanıt vermiyor veya zamanla kötüye gitmektedir. Bir kabarcık şiddetli ağrıya neden oluyorsa veya yürümeyi engelliyorsa doktora gidin. Ateş, mide bulantısı veya titreme varsa, bir doktor da görmelisiniz. Bu bir enfeksiyonun belirtisi olabilir.

Doktorunuz blisteri steril bir iğne kullanarak boşaltabilir. Bir enfeksiyondan şüphelenirlerse, nedenini belirlemek için sıvının bir örneğini inceleyebilirler.

Ayakta kabarcıklar için ev tedavileri

Bir blister alıp patlamaya cesaret edebilirsin. Ancak bir blisteri sağlam bırakmalısınız çünkü açık blister enfekte olabilir. Blisterinizi yapışkan bandajla örtmek, blisterinizin iyileşmesi sırasında korunmasına yardımcı olabilir.

Yalnız bir blister bırakırsanız, sonunda sertleşebilir ve kaybolabilir. Bu gerçekleşene kadar kabarcık büyüklüğüne bağlı olarak rahatsız edici olabilir. Bir blister patlamamalı iken, blisterin güvenli bir şekilde boşaltılması rahatlamayı sağlayabilir. İşte bir blisterin evde düzgün şekilde boşaltılması için gereken adımlar:

 1. Ellerinizi ılık su ve antibakteriyel sabunla yıkayın.
 2. Pamuklu bir bez kullanarak, bir iğneyi sürtme alkolüyle dezenfekte edin.
 3. Blisteri antiseptik ile temizleyin.
 4. İğneyi alın ve blisterde küçük bir delik açın.
 5. Sıvının blisterden tamamen boşaltılmasına izin verin.
 6. Kabarcıklara antibakteriyel merhem veya krem ​​uygulayın.
 7. Blisteri bir bandaj veya gazlı bezle örtün.
 8. Her gün antibakteriyel merhemi temizleyin ve tekrar uygulayın. Blisteri iyileşene kadar kapalı tutun.
Ayakta bir blisteri nasıl önleyebilirim

Ayaklarınızdaki kabarcıkları önlemek, altındaki nedene hitap etmeyi içerir. Sürtünmeden dolayı kabarcık geliştirirseniz, uygun ayakkabı takmanız ilk savunma hattıdır. Ayaklarınız ayakkabınızın belirli bir alanı boyunca ovuşursa, bir iç taban giyerek ekstra dolgu sağlayabilir ve sürtünmeyi azaltabilirsiniz.

Eğer sporcuysanız, ayaklarınızı kuru tutun. Terlemeyi azaltmak için ayak tozu uygulayın veya atletler için tasarlanmış nemle fitilen çorap kullanın. Bu çoraplar daha hızlı kurur ve nemi azaltır.

Bir kozmetik ürün (toz, losyon, sabun) veya bir alerjen ayaklarında kabarcıklar tetikliyorsa, tahriş edici maddenin kullanılmaması yeni kabarcıkların oluşma olasılığını azaltır. Tıbbi bir durumun neden olduğu kabarcıklar için olası tedavileri doktorunuzla tartışın. Altta yatan bir problemi tedavi ederseniz, kabarcıklanma riskinizi azaltabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR

YORUM GÖNDER

 • İsim
 • Eposta
 • Yorum

YORUMLAR (0 )