Ayak Kokusu Giderici Ürün Görseli

Ayak Mantarını Önleme

Kaşıntı, yanma, sokma, soyma, çatlama ve kabarma yapabilir. Ayak mantarı brüt. Ama her yerde – Uzay İstasyonu’ndaki spor salonunda bile. Ne olduğunu ve nasıl önleneceğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Ayaklı Mantar Nedir?

Cildinize, saçınıza ve tırnaklarınıza ölü hücrelerde yaşayan kalıp benzeri mikropların neden olduğu bir cilt enfeksiyonudur. Ayakların üzerinde 80’den fazla mantar türü vardır. Bu, vücudun diğer kısımlarında, hatta avucunuzda olduğundan daha fazladır. Ancak bu mantarların bazıları kötü bir rap alabilirken rahatlayabilirsiniz. Çoğu zararlı değildir.

Atlet ayağı, ayak mantarının en yaygın türüdür. İnsanların% 25’ine kadar bir kısmı bu kaşıntılı, hatta ağrılı bir enfeksiyon alacaktır. Genellikle ayak parmakları arasında büyür, ancak tabanlara ve ayak tırnaklarına yayılabilir. Ayağınızı çizerseniz ve koltuk altlarınız ya da kasıklarınız gibi vücudunuzun diğer bölümlerine dokunursanız, orada da yayılabilir.

Funguslar Nerede Başlar?

Karanlık, ılık, nemli yerlerde, ayakkabılarınız gibi. Bu yüzden ayaklarınızı seviyorlar. Her ayağın 250.000’den fazla ter bezi vardır. Ayak mantarının yayılmasını durdurmak için, ıslandıktan sonra ayaklarınızı kurulayın. Onları tekrar giymeden önce ayakkabılarınızın havasını alın.

Nasıl Yayılıyorlar?

Mantarlar cildinizdeki küçük çatlaklar vasıtasıyla vücudunuza girerler. Onları yakalayan birine dokunarak onları yakalayabilirsiniz. Çıplak ayaklarınız onlarla temasa girdiyse mantarları da yakalayabilirsiniz. Bir soyunma odasında veya halka açık havuzda olduğu gibi sıcak, nemli yerlerde çıplak ayakla yürüdüğünüzde bu olabilir.

Bulaşıcı Nedir?

Düşündüğün kadar değil. Ayak mantar ıslak yerleri sever, ancak ayaklarımızın iyice yıkanmasına veya kurutulmasına gerek kalmadan yakalamak için daha iyi bir şansınız olabilir veya çoraplarınızı sık sık değiştirmeyin.

Evimdeki birinden alabilir miyim?

Evet. Ayak mantarı yaprak, havlu veya ortak nesneler üzerinde oyalar yapabilir. Havluları paylaşmayın ve yüzeyleri temiz tutmayın. Ayaklarınızı her gün en az bir kez sabun ve su ile yıkayın ve kuru tutun.

Nerede Yalınayak yürüyebilir miyim?

Çıplak ayaklarınızı evde saklayın. Her zaman halka açık yerlerde ayakkabı giyin. Orada ne tür mikropların ya da mantarların gizlendiğini asla bilemezsiniz. Halka açık bir havuz veya duş kullanıyorsanız, sandalet veya duş ayakkabı giyin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR

YORUM GÖNDER

  • İsim
  • Eposta
  • Yorum

YORUMLAR (0 )