Ayak Kokusu Giderici Ürün Görseli

Süreklü ayağım kaşınıyor

Cildin mantar enfeksiyonları çok yaygındır ve atlet ayağı, jock kaşıntısı, mantar önleyicileri ve maya enfeksiyonları içerir.

Atlet ayağı

Atina’nın ayağı, aynı zamanda tinea pedis olarak adlandırılır ve ayağın mantar enfeksiyonudur . Soyma, kızarıklık, kaşıntı, yanma ve bazen kabarcıklar oluşabilir.

Atlet ayağı çok yaygın bir enfeksiyondur. Mantar tür ayakkabı, çorap gibi sıcak ve nemli ortamlarda kolaylıkla ürer yüzme havuzları, soyunma odaları ve kamu duş katlar. Yaz aylarında ve ılık, nemli iklimlerde en yaygındır. Sıkı ayakkabı giyen ve topluluk banyoları ve havuzları kullananlarda daha sık görülür.

Atlet Ayak Nedir?

Sporcunun ayağı, saç, ayak tırnakları ve dış cilt katlarının ölü dokularında yaşayan mikroskobik bir mantardan kaynaklanır. Atlet ayaklarına neden olabilecek en az dört çeşit mantar vardır. Bu mantarların en yaygın olduğu trikofitron rubrum’dur.

Atlet Ayaklarının Belirtileri Nelerdir?

Atlet ayaklarının belirtileri ve belirtileri kişiden kişiye değişir. Bununla birlikte, ortak belirtiler şunları içerir:

 • Ayakların soyulması, kırılması ve küçültülmesi
 • Kızarıklık, kabarcıklar veya cildin yumuşaması ve parçalanması
 • Kaşıntı, yanma veya her ikisi

Atlet Ayak Tipleri

 • İnterdigital: Ayak parmak izi enfeksiyonu olarak da adlandırılan bu sporcu ayağının en yaygın türüdür. Genellikle en küçük iki parmak arasında görülür. Bu sporcu ayağı şekli kaşıntı, yanma ve kireçlenme oluşturabilir ve enfeksiyon ayak tabanına yayılabilir.
 • Moccasin: Atlet ayağının moccasin tipi bir enfeksiyon hafif bir tahriş, kuruluk, kaşıntı veya pullu cilt ile başlayabilir. Geliştikçe deride kalınlaşma ve çatlama olabilir. Bu enfeksiyon, ayağın tüm tabanını içerebilir ve ayağın kenarlarına kadar uzanabilir.
 • Vesicular: Bu sporcu ayağının en az bilinen türüdür. Durum genellikle cilt altında sıvı dolu kabarcıklar ani bir salgın ile başlar. Çoğu zaman, kabarcıklar ayağın alt kısmında gelişir. Bununla birlikte, ayak parmakları arasında, topukta veya ayağın üstünde de görülebilirler.

Sporcunun Ayağı Nasıl Teşhis Edilir?

Bütün kaşıntılı, pullu ayaklar sporcunun ayağına sahip değildir. Enfeksiyonu teşhis etmenin en iyi yolu, doktorunuzun deriyi sıyırmasına ve mantar bulguları için terazileri mikroskopta incelemenize olanak tanır.

Sporcunun Ayağı Nasıl Tedavi Edilir?

Çoğu durumda , sporcunun ayağı topikal antifungal ilaçla (doğrudan deri üzerine yerleştirilen bir ilaç) tedavi edilir. Ağır vakalarda ağızdan ilaçlar (aldığı olanlar gerektirebilir ağız). Mantar nemli ortamlarda geliştiği için ayakların temiz ve kuru tutulması gerekir.

Atlet Ayak Nasıl Önlenir?

Sporcuların ayaklarını önlemek için atılan adımlar arasında halka açık duş alanlarında duş sandalet takma, ayakların nefes almasını sağlayan ayakkabılar giyme ve ayakların sabun ve su ile günlük olarak yıkanması sayılabilir. Ayakları iyice kurutmak ve kaliteli bir ayak tozu kullanmak da sporcunun ayağını önlemeye yardımcı olabilir.

Jock Kaşıntı

Tinea cruris olarak da adlandırılan Jock kaşıntısı, tinea adı verilen mantar türünden kaynaklanan yaygın bir deri enfeksiyonudur. Mantar vücudun ılık, nemli bölgelerinde gelişir ve sonuç olarak enfeksiyon cinsel organları, iç uylukları ve kalçayı etkileyebilir. Enfeksiyonlar yaz aylarında veya sıcak, nemli iklimlerde daha sık görülür.

Jock kaşıntı genellikle halka şeklinde kırmızı, kaşıntılı döküntü gibi görünüyor.

Jock Kaşıntısı Bulaşıcı mı?

Jock kaşıntı sadece hafif bulaşıcıdır. Durum kişiden kişiye doğrudan temas yoluyla veya mantar taşıyan nesnelerden dolaylı olarak yayılabilir.

Jock Kaşıntı Belirtileri Nelerdir?

Oyun içi kaşıntı belirtileri şunları içerir:

 • Kasık veya uylukta kaşıntı, sürtünme veya yanma
 • Yuvarlak, kırmızı, yükseltilmiş kıvrımlı yükseltilmiş kenarlar
 • Kasık veya uylukta kızarıklık
 • Flaklaşma, soyma veya çatlama derisi

Jock Kaşıntı Nasıl Teşhis Edildi?

Çoğu durumda, jock kaşıntısı döküntüsün görünümü ve yerine göre teşhis edilebilir. Durumun jock kaşıntı olduğundan emin değilseniz, doktorunuza danışın. Doktor belirtileriniz ve tıbbi geçmişiniz hakkında soru soracak ve fizik muayene yapacaktır . Cilt ölçeklerinin mikroskobik bir incelemesi tanıyı teyit edebilir.

Jock Kaşıntı Nasıl Tedavi Edilir?

Çoğu vakada jock kaşıntısı tedavisinde, etkilenen bölgenin temiz ve kuru tutulması ve topikal antifungal ilaçlar uygulanır. Jock kaşıntısı genellikle tezgah üstü antifungal kremlere ve spreylere tepki verir. Bununla birlikte, bazen reçeteli antifungal kremler gereklidir. Oyun kaşıntılarının tedavisi sırasında şunlara dikkat edin:

 • Etkilenen alanı temiz havluyla yıkayıp kurulayın.
 • Antifungal krem, toz veya spreyi yönergeler doğrultusunda uygulayın.
 • Giysilerini değiştir – özellikle iç çamaşırı – her gün

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR

YORUM GÖNDER

 • İsim
 • Eposta
 • Yorum

YORUMLAR (0 )